Navigácia: Úvod Obec Vinosady Osobnosti Marcel Jurech

Marcel Jurech PDF Tlač Email

jurechsyn generála Slovenske armády Štefana Jurecha.

foto

Generál II. triedy Štefan Jurech

Narodenie: 9. jún 1898 (Bošáca)
Smrť: 4.február. 1945 (likvidačný tábor Flossenburg)

Život:

Štefan Jurech bol otvorená a poctivá osobnosť, telom a duchom vojak. Počas prvej svetovej vojny bojoval na frontách v Rumunsku, Taliansku a Francúzsku. Neskôr sa stal dôstojníkom československej armády ako absolvent francúzskej vojenskej univerzity vo Fontainebleau, ktorú ukončil v roku 1932.
V prvom roku existencie slovenského štátu sa stal armádnym pridelencom v Budapešti. Po skončení tejto misie sa stal veliteľom vzdušnej obrany v Trenčíne. V roku 1942 bol vymenovaný za veliteľa rýchlej divízie na východnej fronte. V roku 1943 ho začala podozrievať nemecká vojenská polícia pre jeho kontakty so sovietskymi veliteľmi. Po stiahnutí z východnej fronty sa stal veliteľom armádneho inštitútu v Trenčíne.
Štefan Jurech nadväzoval kontakty s armádnym hnutím odporu a spoločne s Golianom, Ferjenčíkom, Kissom a Veselom bol vo februári 1944 v Londýne navrhovaný za veliteľa v pripravovanom Slovenskom národnom povstaní. Tento návrh nebol nikdy prijatý ani potvrdený
Po vypuknutí SNP bol Štefan Jurech zajatý nemeckými spravodajskými silami a odvedený najprv do Viedne, potom do Brna a nakoniec do likvidačného tábora Flossenburg kde bol odsúdený k smrti a 4. februára 1945 popravený.

Jeho príspevok a práca v boji proti fašizmu bola dlho ignorovaná. V roku 1963 občania z jeho rodnej obce vyzbierali peniaze a postavili pamätník pre padlých synov obce. Meno Štefana Jurecha je na tomto pamätníku na prvom mieste. V roku 1968 bol generál Štefan Jurech plne rehabilitovaný.

Viac informácií nájdete na stránkach venovaných gen. Jurechovi

zdroj: www.slovakheritage.org

Článok "Žil a zomrel v službách národu" - pplk v.v. Dr. Petr Švanda CSc. ...

 

jurechV roku 2009 vydal Vojenský historický ústav Zborník príspevkov k 110. výročiu narodenia generála Štefana Jurecha.  Publikácia je nepredajná a je k nahliadnutiu na Obecnom úrade Vinosady.