Navigácia: Úvod Aktuality

Obec Vinosady
Župné školy pre teba 2019 PDF Tlač Email

Župné školy pre teba 2019

Celý článok...
 
Cestovné poriadky SlovakLines PDF Tlač Email

logo Zmeny cestovných poriadkov pravidelných prímestských autobusových liniek


Celý článok...
 
Malokarpatský expres PDF Tlač Email

Turistickým autobusom a s bicyklami do Malých Karpát!
Autobusová linka SlovakLines Bratislava – Modra – Červený Kameň – Budmerice. Platí od 1. 6.2019 do 29. 9. 2019

Celý článok...
 
Výskyt medveďa – Častá PDF Tlač Email

Obvodné oddelenie Policajného zboru Modra
Hrnčiarska ul. č. 1, 900 01 Modra
tel.: 096152 / 3900, fax.: 033 / 647 25 95

Modra 2.7.2019


Úradný záznam: výskyt medveďa – Častá


Dňa 1.7.2019 v čase o 11:08h OO PZ Modra prijalo oznámenie od Operačného strediska KR PZ Bratislava, kde oznamovateľ E. K., bytom Budmerice, že na poľnej ceste v smere od obce Častá, neďaleko hydinárne a Budmerického rybníka pri venčení psa videl medveďa. Je presvedčený, že ide o medveďa, nakoľko zviera sa postavilo aj na zadné, pričom meral cca 2m. Nemohol si ho teda pomýliť s iným zvieraťom.

Hliadka OO PZ Modra predmetné oznámenie preverila a osobne sa skontaktovala s oznamovateľom. Hliadka na mieste medveďa nespozorovala, avšak v mieste ležoviska, ktoré označil oznamovateľ našli zľahnutú trávu a srsť čiernej a bielej farby (odfotografované). Hliadka po preverení miesta ležoviska a komunikácii s oznamovateľom dospela k záveru, že rozumové, pozorovacie a poznávacie schopnosti oznamovateľa neboli ničím znížené ani ovplyvnené a preto jeho oznámenie je vierohodné. Keďže hlásenia o výskyte medveďa sme zaznamenali aj v susednom okrese Trnava, kde v obci Boleráz bola dňa 24.6.2019 videná medvedica s dvomi mláďatami, uzavreli sme oznámenie ako potvrdené.

I keď medveď je zviera, ktoré sa prirodzene vyskytuje v našej prírode v tejto lokalite sa medvede doposiaľ nevyskytovali. Obyvateľstvo pri pohybe v lesných porastoch preto s možnosťou stretu s týmto zvieraťom absolútne nepočítalo. Predsa len medveď je divá šelma a nečakané stretnutie s ním môže byť životu nebezpečné, o čom svedčia aj prípady napadnutia ľudí medveďom z lokalít, kde sa medvede zvyčajne vyskytujú.

V záujme zvýšenia informovanosti verejnosti o tom, že výskyt medveďa bol zaznamenaný aj v tunajších lesoch, považovali sme za dôležité obyvateľstvo na tento fakt upozorniť a zároveň zdôrazniť potrebu zvýšenej opatrnosti pri pohybe v lesných porastoch. Z toho dôvodu boli na môj pokyn o výskyte medveďa informovaní starostovia priľahlých obcí s požiadavkou o informovanie verejnosti prostredníctvom miestneho rozhlasu, resp. iných informačných prostriedkov.

Vzhľadom k tomu, že medveď nebol agresívny a ide o zviera, ktoré je prirodzeným živočíšnym druhom našej prírody, žiadne iné opatrenia okrem informovanosti verejnosti neboli prijaté.

 

 
<< Začiatok < Predchádzajúce 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Ďalší > Koniec >>

JPAGE_CURRENT_OF_TOTAL